Sömürüsüz Lezzetler

Neden vegan olmalıyız?

Neden vegan olmalıyız?

Neden vegan olalım sorusu sıklıkla karşımıza çıkıyor. Peki gerçekten neden vegan olmalıyız? Size bu sorunun cevabını maddeler halinde anlatmaya çalışacağız.

  • Hayvanlar da bizim gibi yaşamak istiyor. Hepsinin hisleri var, bizim gibi duygusallar, acı çekiyor, mutlu oluyorlar. Tüm hayvanlar insanlar gibi ölmekten korkuyor. Bu nedenle kesimhaneler, fabrikalar onlar için korkunç bir yer. Kendinizi böyle bir durumda hayal etsenize, ne hissettiniz?
  • Süt ve yumurta endüstrileri hayvanlar için bir işkence yuvası. Acılı bir yaşam ve sonunda ölüm olan bu yerler, hayvanlar için adeta bir cehennem. Bununla beraber bu endüstriler her yıl milyonlarca buzağı ve civcivi ölüme terk edecek kadar da cani!
  • Bilimsel yanına bakalım. Uzmanlar, hayvansal gıdalara ihtiyaç olmadığını söylüyor. Sağlıklı bir yaşam için bu ürünleri tüketmemize gerek yok! Bununla beraber obezite, kalp rahatsızlıkları ve diyabet gibi birçok hastalığa da hayvansal ürünler neden oluyor.
  • Hayvancılık endüstrisi aynı zamanda her yıl milyonlarca vahşi hayvanın da ölümüne sebep oluyor. Hayvancılık endüstrisine zarar verdiği düşünülen bu hayvanlar maalesef dönem dönem katlediliyor.
  • Hayvancılık sektörü, dünyadaki açlığa doğrudan etki ediyor. Hayvanları beslemek için kullanılan ekincilikte ihtiyaç olan su ve bununla beraber hayvanları beslemek için kullanılan su, çevreye büyük bir yük oluşturuyor. Bununla beraber hayvancılık için gerekli olan tahıl miktarını üretmek için doğal yaşam alanları katlediliyor birçok bölge ormansızlaştırılıyor.
  • Her yaşayan canlı sera gazı üretmektedir. Sera gazı da iklim değişikliklerine neden olarak dünyaya zarar verir. Dünya çağında besi hayvanı üretimiyle beraber sera gazı miktarı her geçen gün artmaktadır. Bu da çevreye geri dönüşü olmayan zararlar verir.

NEDEN VEGAN OLALIM PEKİ?

Hayvanlara zarar vermek, acı çektirmek ve onları öldürmek size yanlış mı geliyor? Zorunda olmadıkça zarar verilmemesi gerektiğini mi düşünüyorsunuz? O halde kesinlikle vegan olmalısınız. Çünkü hayvansal ürün tüketmek bir zorunluluk değil! Bunların tamamı keyfi eylemler ve hem hayvanlara hem size hem de dünyaya büyük zarar veriyor. Hayvansal ürün kullanımından aldığımız tüm besinleri bitkilerden de alabiliyorken, neden onlara daha fazla acı çektirelim?

Veganlık, yiyecek, giysi veya başka herhangi bir amaç için hayvanların sömürülmesi ve zulmünün her türünü dışlamak isteyen bir yaşam tarzıdır.6 thoughts on “Neden vegan olmalıyız?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

maltepe escort