Sömürüsüz Lezzetler

Vegan Olmak Gezegeni Kurtarmak İçin En İyi Yoldur

Vegan Olmak Gezegeni Kurtarmak İçin En İyi Yoldur

Küresel ısınmanın giderek artan bir tehdit haline gelmesi nedeniyle uzmanlar, vegan olmak hususunun gezegenimizi kurtarmanın en iyi yolu olduğunu söylüyor. Et tüketiminin devam etmesi için kullanılan tarım arazisi miktarı ve bunun gezegen üzerindeki hasarları hakkındaki yeni araştırmalara göre, et ve süt ürünleri tüketilmezse dünya üzerindeki toplam çiftçilik alanı yüzde 75 azaltılabilecek. Bunun sonucunda ise dünyanın beslenme ihtiyacı rahat bir biçimde karşılanabilecek.

The Guardian’ın raporuna göre kullanılan çiftçilik alanı, Amerika, Çin, Avrupa’nın tamamı ve Avustralya ülkelerinin toplam yüz ölçümü kadar. Yaban hayatının şu andaki kitlesel yok oluşunun önde gelen nedeni, tarım için vahşi alanların tahrip edilmesi. Çiftlik hayvanları sera gazı emisyonlarının yüzde 60’ını üretiyor ve bu da dünyaya inanılmaz zararlar veriyor. Araştırma ayrıca, et ve süt ürünleri üretim sürecinin; sebze ve tahıl yetiştiriciliğinden çok daha fazla çevresel zarara neden olduğunu ortaya çıkardı. Bilim adamları, 38 bin 700 çiftlikten elde edilen verilere bakarak bir inceleme yaptı.

VEGAN OLMAK EN İYİ YOL

Oxford Üniversitesi’nden Joseph Poore araştırmaya öncülük etti ve konuya neden bakmaya başladığını anlattı: “Bu projeye başlamamın nedeni, sürdürülebilir hayvansal üreticiler olup olmadığını anlamaktı. Fakat bu projenin son dört yılında hayvansal ürünleri tüketmeyi bıraktım. Vegan olmak muhtemelen sadece sera gazları değil, küresel asitlenme, ötrofikasyon, arazi kullanımı ve su kullanımı üzerindeki etkilerini azaltmak için en iyi yoldur. Elektrikli bir araba almaktan çok daha iyi bir yoldur. Tarım, çok sayıda çevresel problemi kapsayan bir sektördür. Gerçekten de bundan ciddi anlamda sorumlu olan şey ise hayvansal ürünler. Hayvansal ürünlerin tüketiminden kaçınmak, sürdürülebilir et ve süt ürünlerini satın almaya çalışmaktan çok daha iyi çevresel faydalar sağlar.

Kaynak: Unilad

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

maltepe escort