Sömürüsüz Lezzetler

Öğün atlamak sonraki öğünde daha çok yemeyi tetikliyor!

Öğün atlamak sonraki öğünde daha çok yemeyi tetikliyor!

Öğün atlamak günümüzde sorunlara yol açabiliyor. Gün geçtikçe hızlı tüketime olan rağbet artıyor. Bir yere yetişme çabası, insanlarda hareket kısıtlamasını da beraberinde getiriyor.Merdiven yerine asansör; yürümek yerine arabanın tercih edilmesi, kişileri sağlıklı yaşamdan uzaklaştırıyor. Daha ucuz ve daha doyurucu olması sebebiyle tercih edilen fast food’lar, vücuda kalori olarak geri dönüyor. Bu durumun,toplumu obeziteye bir adım daha yaklaştırdığını belirten uzmanlar, “Zamanım yok, işten geliyorum” gibi cümlelerin geçerli bir bahane olmadığına belirtti.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Özden Örkçü, yanlış beslenme ve hareketsizlik hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu.“Günümüzde hızlı tüketim daha çok gündemde. Herkesin mutlaka bir yere yetişme hızı var. Asansör kullanımı, araba kullanımı… Yürüyecek vakti kendimize ayıramıyoruz” diyen Özden Örkçü, “Bu sefer fastfood’lara daha çok yükleniyoruz. Daha ucuz bir maliyette daha doyurucu bir besin kaynağı arıyoruz, bu da bize kalori olarak geri dönüyor. Biz gereksinimimizin üstünde kalori alırsak, bu bize kilo olarak geri dönüyor. Bir hareket kısıtlanması, sedanter bir yaşam tarzını benimsiyoruz. Hızlı olmaya çalışırken,aksine yanlış yapıyoruz ve obeziteye bir adım daha ilerliyoruz” şeklinde konuştu.

Geçen yılki kıyafetlerinizi bu yıl da giyebiliyor musunuz?

Özden Örkçü, kişilerin kilo aldığını, bir önceki dönem giyebildiği kıyafeti bir sonraki sene giyemediğinde anladığını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Burada sıkıntılar başlıyor. Burada kişi, kontrolü ele alması gerektiğini anlıyor ama nasıl beslenmesi gerektiğini de unutuyor.‘Zamanım yok, işten geliyorum, hazırlayacak vaktim yok’ gibi bahaneler üretiliyor; ama bunlar geçerli bir bahane değil. Her insan doğru ve sağlıklı beslenme tarzını oluşturabilir.”

ÖĞÜN ATLAMAK ZARARLI!

Ekmek tüketmemek ve günde 1 öğün beslenmenin hatalardan biri olduğunu belirten Örkçü, sözlerini şöyle tamamladı: “Bunlar diyabet hastası ya da metabolik sendromu olan bir kişi için sakıncalı bir durum. Öğün atlamalar bir sonraki öğünde daha fazla açlık durumu ya da kişinin hipoglisemiye girme durumunu tetikliyor. Bizler, üç ana öğün ve üç ara öğün şeklinde düzenli bir beslenme şekli öneriyoruz.” Vegan bireyler de mutlaka öğünleri kaçırmadan, sağlıklı bir biçimde beslenmeli.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

maltepe escort