Sömürüsüz Lezzetler

İzmir’de Cube of Truth eylemi gerçekleştirildi

İzmir’de Cube of Truth eylemi gerçekleştirildi

İzmir Vegan İnisiyatifi, hayvan hakları ve özgürlüğüne dikkat çekmek amacıyla hafta sonu İzmir’de Cube of Truth (gerçeklik küpü) eylemi gerçekleştirdi. Vegan aktivistler, hayvanların çektikleri işkenceleri ve mezbaha gerçeklerini ellerindeki tuttukları tablet ve bilgisayarlar aracılığı ile görüntülü bir şekilde İzmir halkına anlattı. Hayvan sömürüsünden doğan ve çoğu insanın görmediği ya da görmezden geldiği korkunç vahşet; bu eylem sayesinde birçok insana ulaştı. Eylemi izleyen birçok vatandaş, hayvanların çektikleri bu işkencelerden haberdar olmadıklarını söylerken görüntüleri büyük bir şaşkınlık içerisinde izledi. 65 yaşındaki E.O. isimli bir vatandaş, “Ben hayvanların bu şekilde acı çektiklerini bilmiyordum. Büyük bir şaşkınlıkla izledim görüntüleri. Bundan sonra nasıl et yiyebileceğim bilmiyorum. Özellikle civcivlere yapılanlar beni kahretti. Çok kötü bir olay, çok üzüldüm” ifadelerini kullandı.

VATANDAŞLARA ANLATTILAR

Eylemi düzenleyen İzmir Vegan İnisiyatifi, eylem sırasında orada bulunan vatandaşlarla da konuştu. Vatandaşların sorularına cevap veren aktivistler aynı zamanda veganlığı da anlattı. İnisiyatif eylem için, “Veganizm; hayvanların üzerindeki her türlü sömürüye,tahakküme ve zulme karşı çıkan bir adalet mücadelesidir. Bizler de sessizlerin sesi olmayı amaçlayan ‘İzmir Vegan İnisiyatifi’ olarak hayvanların gıda, eğlence, giyim, taşımacılık ve tıbbi deney gibi farklı sektörlerde kullanılmasına karşıyız. Bundan hareketle her fırsatta gerçekleştireceğimiz eylemlerle uykuda olan bilinçleri uyandırmak niyetindeyiz” ifadelerini kullandı. “Gerçeklik küpü” eylemi sırasında broşürler de dağıtan aktivistler bu konuda yayınlanan belgesel, film ve kitapları da vatandaşlara önerdi. Aktivistler, “Bizler ‘İzmir Vegan İnisiyatifi’ olarak diyoruz ki; ‘Hayvan sömürüsü bitene ve bütün kafesler kırılana dek mücadeleye devam!’” şeklinde konuştu.

CUBE OF TRUTH NEDİR?

Tüm dünyada gerçekleştirilen Cube of Truth eylemleri, Türkiye’de ilk kez geçtiğimiz yıl 2 Ekim Dünya Çiftlik Hayvanları Günü’nde İstanbul’da yapıldı. Bu eylemle vegan aktivistlerin amacı, toplumdan sürekli olarak saklanan ve görmezden gelinen mezbaha vahşetini anlatmak. Medyanın bu vahşeti sakladığını dile getiren aktivistler, kendi medyalarını oluşturmak sureti ile çeşitli görüntüler kullanarak 1 saat boyunca insanlara yaşananları anlatıyor. Bu eylem sırasında yüzlerine maske takan aktivistler tamamen seslik içinde duruyor ve video ve görüntülerle dikkat çekmeyi amaçlıyor. Yine eylem sonunda bildiriler dağıtılıyor ve sorulan sorulara cevaplar veriliyor. Genellikle eylemin sonunda veganlık anlatılarak, insanlar vegan yaşama davet ediliyor.

OKUMA ÖNERİLERİ

  • Tabağındaki Yüz (Jeffrey Moussaieff Masson)
  • Vegan Beslenme (Dr. Murat Kınıkoğlu)
  • İnsan Neden Vegan Olur? (Gary Francione, Anna Charlton)
  • Vegan Devrimi ve Hayvan Özgürlüğü (Zülal Kalkandelen)

BELGESEL ÖNERİLERİ

  • Forks Over Knives
  • Earthlings
  • Cowspiracy
  • Okja


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

maltepe escort