Sömürüsüz Lezzetler

İstanbul’un En İyi Vegan Restoranları

İstanbul’un En İyi Vegan Restoranları

Her ne kadar listemiz çok uzun olmasa da İstanbul’un En İyi Vegan Restoranları  dediğimiz zaman aklımıza gelenleri sizler için tanıtacağız. Gün geçtikçe veganlık yayılıyor ve restoran sayısı da eskiye nazaran artıyor. Bu nedenle de vegan restoranların birkaç sene sonra iyice yayılacağını düşünüyoruz. Türkiye’deki vegan restoranlar listesine İstanbul ile başlayacak daha sonra ise diğer kentlerdekileri de tanıtacağız.

ZENCEFİL / BEYOĞLU

Vegan ve vejetaryen dostu diyebileceğimiz Zencefil, Taksim’de hizmet veriyor. Zencefil’in menüsünde halep dolma, mercimek köftesi, nohutlu pırasa, pazılı köfte ve balkabaklı mücver gibi birçok lezzetli yiyecek bulunuyor. Farklı tatlar arıyorsanız bu güzel mekana mutlaka uğramanızı tavsiye ediyoruz.

Adres: Kurabiye Sok. 8 Beyoğlu Taksim, İstanbul

Telefon: (0212) 243 82 34

Instagram

Bİ NEVİ DELİ / ETİLER

İstanbul Etiler’de hizmet veren Bi Nevi Deli, farklı lezzetleriyle ünlü bir mekan. Belkıs Boyacıgiller ve Özge Şen tarafından işletilen mutfakta içeriklerin besin değerlerinin en yüksek seviyede korunduğu, işlenmemiş/mümkün olan en az şekilde işlenmiş (whole foods) ürünler kullanarak oluşturulmuş bitkisel bazlı beslenme (plant-based) yer alıyor. Ana içerikler mevsim sebzeleri ve meyveleri, tahıllar, baklagiller, badem, ceviz, kaju, ayçekirdeğı gibi kuru yemişler. Yağ olarak taze avokado yağı, soğuk sıkım zeytinyağı, susam yağı, hindistancevizi kakao ya da herhangi bir katkı maddesi içermeyen yerfıstığı yağı kullanıyorlar.

Adres: Dilhayat Sokak No: 10/1 Etiler, İstanbul

Telefon: (212) 358 6032

Instagram

VEGAN İSTANBUL / CİHANGİR

Vegan İstanbul Cafe “Dünya Vegan günü” olan 1 Kasım’ da hizmete girdi. Kafe kendisini, “Çünkü hayvan sömürüsünün her çeşidine ve türcülüğe karşıyız. Birçok Vegan dostumuz gibi bu felsefeyi benimseyip, biz de kendimize yaşam şekli olarak seçtik. Paylaşmanın en büyük zenginlik olduğunun bilinciyle de, Vegan İstanbul’u açarak sizlerle birlikte olmak istedik. Vegan yaşamın rahatlığını daha çok dostumuzla paylaşmak ve bu kültüre uzak olan kişilere ‘Vegan’ın kim olduğu’ konusunda ışık tutmak istedik” sözleriyle anlatıyor. Kafede yağ olarak sızma ve natürel zeytinyağı kullanılıyor. Kendi mutfaklarında ürettikleri ürünler olduğu gibi, tanınmış Vegan markaların işlenmiş ürünleri de kafede yer alıyor. Mutfakta, kurabiye, pasta, börek, bitkisel sütlü sütlaç, zengin kahvaltı seçeneği, çorba, ev yapımı; reçel, turşu, Vegan tarhana, ravioli, tortellini, glutensiz tortellini, Vegan yoğurt, peynir, bitkisel süt gibi ürünler yer alıyor.

Adres: Firuzağa Mah. Türkgücü Cad. No:51/A Cihangir, İstanbul

Telefon: (212) 249 00 08

Instagram

GOVİNDA / MECİDİYEKÖY

Dünya genelinde vejetaryen restoran ve kafe olarak tanınan Govinda zincirinin Türkiye’deki tek şubesi Govinda İstanbul Mecidiyeköy’de hizmet veriyor. Hint mutfağından seçme saf vejetaryen ve vegan lezzetleri müşterilerine sunuyor.

Adres: Büyükdere Caddesi Naci Kasım Sokak No: 6B Mecidiyeköy, İstanbul

Telefon: (212) 234 36 33

Instagram

COMMUNITY KITCHEN

İstanbul’un En İyi Vegan Restoranları dediğimiz zaman Community Kitchen’ı dahil etmemek olmaz. Vegan ve vejetaryenler arasında çok bilinen ve sıklıkla ziyaret edilen bu mekanda harika lezzetler bulabilirsiniz. Community Kitchen özellikle de vegan iskender seçeneği ile biliniyor. Bu mutfağın tatlarına mutlaka bakmalısınız.

Adres: Kumbaracı Yokuşu No: 35/ A Beyoğlu, İstanbul

Telefon: (538) 503 27 36

Facebook

İstanbul’un En İyi Vegan Restoranları listemizden sonra sizlerle İzmir’deki vegan restoranları da paylaşacağız. Sevgiyle kalın. 2 thoughts on “İstanbul’un En İyi Vegan Restoranları”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

maltepe escort