Sömürüsüz Lezzetler

Fasulye Turşusu Kavurması

Fasulye Turşusu Kavurması

Bugün sizlere yöresel lezzetlerimizden birisi olan fasulye turşusu kavurması tarifini anlatacağız. Ülkemizin nadide yemek tercihlerini detaylı bir biçimde incelediğimiz zaman veganlar için çok fazla seçenek olduğunu rahatlıkla görebiliyoruz.

Malzemeler

  • Yarım kilo fasulye turşusu
  • 2 adet soğan
  • Zeytinyağı
  • 1 tatlı kaşığı ev salçası (Biber ya da domates)

Fasulye Turşusu Kavurması Yapılışı

Öncelikle kavuracağımız kadar turşuyu bir süre suda bekletiyoruz. Biz bu tarifte yarım kilo turşu kullanacağız. Tavada zeytinyağını kızarttıktan sonra, küp küp doğradığımız soğanları ekliyoruz ve pembeleşene kadar kavuruyoruz. Sonra üzerine kullanacağımız salçamızı da ekliyoruz. Suda beklettiğimiz fasulye turşularını yemeklik gibi doğrayarak tavaya alıyoruz. Sonra soğan ve salça ile iyice karıştırıyoruz. Yemeğimizin içerisine yarım çay bardağı kadar su ekliyoruz. Daha sonra kaynayana kadar pişiriyoruz. Biraz dinlendirdikten sonra servis edebiliriz. Şimdiden afiyet olsun.

Fasulyenin Faydaları

  • Fasulye, kalori ve yağ oranı düşük olup hiçbir şekilde kolesterol içermez. Lif içeriği çok yüksektir ve günlük protein gereksinimlerinizden bir kısmını da sağlar. Aynı zamanda A, C, K, B6 ve folik asit gibi vitaminleri almak için gerekli bir kaynaktır. Mineral açısından, yeşil fasulye iyi bir kalsiyum, silikon, demir, manganez, potasyum ve bakır kaynağıdır.
  • Yeşil fasulyelerde bağışıklık sistemini güçlendiren antioksidanlar vardır.  Antioksidanlar, vücudumuzda, hastalık veya doku hasarına neden olan serbest radikallerle mücadele etmektedir.
  • Yeşil fasulyelerde bulunan belirli spesifik karotenoidler, görme ve göz işlevinde bir azalma olan makula dejenerasyonunu önleyebilir. Lutein ve Zeaksantin, gözdeki maküla üzerinde yoğunlaşır ve gözün iç işleyişine yönelik herhangi bir stresin önlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır.
  • Fasulye, kemik bozulmasını ve osteoporozu önlemektedir.

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir