Sömürüsüz Lezzetler

Elçin Oflaz Çiğ Beslenmenin İnceliklerini Anlattı

Elçin Oflaz Çiğ Beslenmenin İnceliklerini Anlattı

İstanbul Bilgi Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü öğrencileri Raw Food Eğitmeni ve Şefi Elçin Oflaz ile keyifli bir atölye gerçekleştirdi. Öğrenciler hem “raw food” beslenmenin inceliklerini öğrendi hem de sıra dışı lezzetlere imza attı.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Dilistan Shipman’ın konuğu olarak santralistanbul Kampüsü’nde BİLGİ’li öğrencilerle bir araya gelen Oflaz, geleceğin şeflerine dünyada popülaritesi giderek artan “raw food”un inceliklerini anlattı. Ardından birlikte ıspanak ve kabak gibi çiğ sebzelerle lazanya ve işlenmiş şeker kullanmadan avokado, hurma gibi malzemelerle misket limonlu turta yaptılar.

Elçin Oflaz: Hastalıklardan Korunabiliriz

“Raw food” yani “çiğ beslenme”nin enzim, vitamin ve minerallerini öldürmeden alkali yiyeceklerle beslenmeyi temel alan bir yaşam tarzı olduğunu aktaran Oflaz, “Dünyanın birçok ülkesinde çiğ beslenme oldukça önemseniyor” şeklinde konuştu. Oflaz, “Yüzde 65-70 oranında çiğ yiyeceklerle beslenerek yaşam kalitemizi geliştirebilir, şeker bağımlılığından kurtulabilir ve kolay kilo kontrolü sağlayabiliriz. Sebzeler pişirildiğinde tüm değerini yitiriyor, en büyük faydayı sebzeleri farklı tekniklerle marine ederek çiğ bir şekilde tükettiğimizde alabiliyoruz. Kanser, diyabet, yüksek tansiyon gibi hastalıklardan canlı, yüksek enzimli çiğ yiyecekler tüketerek korunabiliriz” dedi. Oflaz,  Zeytinyağı, avokado yağı, ceviz yağı gibi doğal yağlar dengeli bir şekilde ve pişirilmeden yemeklerde kullanıldığında oldukça faydalı” ifadelerini kullandı. Öğrencilere dengeli ve sağlıklı beslenmenin önemini aktaran Oflaz, geleceğin şefleriyle birlikte olmaktan, vizyonlarının genişliğini ve yetkinliklerini görmekten mutluluk duyduğunu söyledi. Elçin Oflaz ayrıca workshopta öğrencilerle misket limonlu turta tarifini paylaştı.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

maltepe escort