Sömürüsüz Lezzetler

Aquafaba: Vegan tarifler için büyük destek

Aquafaba: Vegan tarifler için büyük destek

Büyük büyük annelerimiz tarafından sıklıkla kullanılan tariflerden birisi olan Aquafaba, her ne kadar yeni nesle pek ulaşmadıysa da, vegan tariflerin kurtarıcısı olarak nitelendirilebilir. Oldukça basit bir tarifi olan Aquafaba’yı kısaca şu şekilde özetleyebiliriz: Baklagilleri haşladıktan sonra tencerelerimizde kalan su!

Peki nedir bu aquafaba ne için kullanılır?

Baklagiller, lifler ve kompleks karbonhidratları içeren ve vazgeçilmeyen bir lezzet olarak biliniyor. Baklagilleri yemek yapmak için kullanmadan önce hepimiz haşlıyoruz ve suyunu da daha sonra lavaboya döküyoruz. Bundan sonra dökmeyeceğiz. Neden? Çünkü bu suyu Aquafaba olarak kullanacağız. Aqua faba, vegan tariflerde yumurta akının ikamesi olarak kullanılıyor, çok da güzel işe yarıyor. Fark etmemiş olabilirsiniz ama nohudu haşladıktan sonra geride kalan suyu, yumurta beyazının kıvamına yakın bir sıvı oluyor. Bu nedenle de yumurta gerektiren birçok tarifte gönül rahatlığı ile kullanılabiliyor. Bu harika sıvıyla, bitkisel malzemeler kullanarak krema, pasta dolgusu, peynir hatta mayonez bile yapabilirsiniz. Ek olarak belirtelim, bu malzeme ile yapacağınız tariflerde ağzınıza kesinlikle baklagil tadı gelmeyecek.

Aquafaba’nın hazırlanışı

Malzemeler

  • Haşlayacağınız kadar baklagil (Nohut, fasulye vs.)
  • Üzerini örtecek kadar su

Kullanacağınız baklagili ve üzerini örtecek kadar suyu tencereye alıp haşlıyoruz. Baklagil piştikten sonra tencerenin kapağını açmadan 12 saat kadar suyuyla beraber bekletiyoruz. Daha sonra ise suyu süzerek ayırıyoruz. İşte bu kadar basit.

Nerede ve nasıl kullanabiliriz?

Aquafaba’nın kullanıldığı birçok yer bulunuyor. Bunların ilki de yumurta akının ikamesi olarak kullanılması. Bu hem veganları hem de yumurtaya alerjisi olanları sevindiren bir tarif. Şimdi sizlere Aqufaba içeren birkaç basit kullanımdan bahsedeceğiz:

Krema: Baklagillerin haşlama suyunu şeker ve vanilya ile bir araya getirdiğiniz zaman şekeresiz bir krema elde edebilirsiniz. Bunu da birçok tarifi veganlkaştırmak için kullanmanız mümkün. şekersiz krema elde edebilirsiniz.

Mayonez: Elma sirkesi, limon suyu, tuz ve zeytinyağını baklagil suyuyla biraraya getirip iyice çırptığınız takdirde vegan mayonez hazırlayabilirsiniz.

Tereyağı: Veganların kullanabileceği bir tereyağını da aqufabanızı kullanarak yapabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan şeyler: Hindistancevizi yağı, elma sirkesi, zeytinyağı,tuz.

Makaron: Yumurta beyazı yerine aquafaba kullanarak lezzetli mi lezzetli vegan makaronlar hazırlamanız mümkün.

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir